دانشجویان هوشبری زابل 87
 
قالب وبلاگ
 

روش بیهوشی در سزارین :

اگرچه اکثرا در سزارین بی حسی ناحیه ای انجام می شود ، ولی گاهی شدت وخامت وضعیت جنین مثل افت بسیار شدید ضربان قلب جنین و یا کوآگولوپاتی – صدمات قلبی خاص – خونریزی و نیز بیماران اورژانسی مثل پارگی جفت یا رحم و پرولاپس طناب نافی باعث می شود که بیهوشی عمومی به علت سرعت کار بیشتر ، الزامی شود .

جهت آماده سازی بیمار برای سزارین ، همه زنان حامله باید یک آنتی اسید خوراکی غیر پارتیکل دار مثل سدیم سیترات برای کاهش PH معدی دریافت کنند . علاوه برآن برخی متخصصین بیهوشی برای کاهش تولید اسید معده رانیتیدین و یا برای تسریع تخلیه معده متوکلوپرامید تجویز می کنند .

در بیماران سزارین مثل سایر بیماران شکم پر ، جهت القای بیهوشی از روش القای با توالی سریع

( Rapid Sequence Induction ) استفاده می شود که ترتیب آن به این صورت می باشد :

یک آنتی اسید غیرپارتیکل دار مثل سدیم سیترات 15 دقیقه قبل از القای بیهوشی تجویز می شود

رحم به سمت چپ جابجا می شود : چون در پوزیشن سوپاین رحم باعث فشردگی شریان آئورت در 15 تا 20 درصد خانم ها و همچنین فشردگی وناکاوا ( ورید اجوف تحتانی ) در همه خانم ها می شود که این امر باعث کاهش بازگشت وریدی و افت فشار می شود .

یک کاتتر داخل وریدی با سوراخ بزرگ برای انفوزیون محلول کریستالوئید قرار داده می شود .

به مدت 3 دقیقه پره اکسیژناسیون انجام می شود : این پره اکسیژناسیون حتما باید قبل از شروع بیهوشی صورت گرفته باشد چون خطر آسپیراسیون را به همراه دارد .

با آماده شدن جراح جهت شروع عمل ، یک دستیار باید فشار بر کریکوئید را اعمال کند ( مانور سیلیک ) و تا زمانی که لوله تراشه در محل خود فیکس شده و تراشه به وسیله یک لوله تراشه کافدار حفاظت شود باید این فشار حفظ شود ( برای جلوگیری از آسپیراسیون محتویات معده ) .

همزمان با فشار بر کریکوئید ۵-۴ میلیگرم براساس وزن بدن نسدونال و ۱ تا ۵/۱ میلیگرم براساس وزن بدن ساکس تجویز می شود .

بعد از 30 تا 60 ثانیه لارنگوسکوپی مستقیم جهت لوله گذاری انجام می شود .

سپس 50 درصد اکسید نیترو همراه با 50 درصد اکسیژن و ۵/۰ MACاز یک هوشبر استنشاقی بکار برده می شود و هایپرونتیلاسیون ریه های بیمار صورت می گیرد

بعد از زایمان ، بیهوشی را می توان با افزایش غلظت اکسید نیترو و یا تجویز مخدرها و پروپوفل همراه با هوشبر استنشاقی عمیق تر کرد

نکته مهم : خارج سازی لوله تراشه باید وقتی صورت گیرد که بیمار کاملا بیدار است .

داروهایی که جهت بیهوشی عمومی استفاده می شود :

تیوپنتال : با دوز ۴تا ۶ میلیگرم بر اساس وزن بدن شایع ترین دارو جهت القای بیهوشی عمومی در خانم های باردار است زیرا طی 30 ثانیه پس از تجویز به بیمار عدم هوشیاری می دهد . این دوز از تیوپنتال اثر بالینی قابل توجه بر سلامت بیمار ندارد اما با دوزهای بالاتر ، خطر دپرسیون نوزاد وجود دارد .

کتامین : بر خلاف تیوپنتال ، دوزهای اندک کتامین مثلا حدود 0/25mg/kg اثرات عمیق بیدردی دارند . بسیاری از متخصصین بیهوشی ، کتامین را داروی مناسبی جهت القای بیهوشی در خانم بارداری که خونریزی فعال و یا حجم خون نامطمئن داشته و یا در معرض خطر افت فشار در پاسخ به تیوپنتال قرار دارند ، در نظر می گیرند .

پروپوفل : این دارو بشدت محلول در چربی است بنابراین مثل تیوپنتال شروع اثر سریع دارد ولی نسبت به تیوپنتال اثرات سداتیو باقیمانده کمتری دارد .

 

داروهای مسدود کننده عصبی عضلانی :

ساکسینیل کولین داروی انتخابی بلوک کننده عصبی – عضلانی برای بیهوشی در مامایی است زیرا شروع اثر سریع و طول اثر کوتاه دارد . این دارو بطور طبیعی در خون مادری و توسط آنزیم سودوکولین استراز ، هیدرولیز می شود و معمولا با فعالیت عصبی – عضلانی جنینی تداخلی ندارد .

داروهای مسدود کننده غیر دپولاریزان در پاسخ به تحریک کننده عصب محیطی به صورت تیتره به کار می رود .

در شرایط طبیعی، داروهای مسدودکننده عصبی – عضلانی با حلالیت کم در چربی ، یونیزاسیون بالا و غیردپولاریزان از جفت در حد ایجاد ضعف عضلانی نوزاد عبور نمی کنند . این عدم نفوذپذیری جفتی نسبی بوده و با دوزهای بالا طی دوره طولانی ، مثلا جهت درمان تتانی مادری یا استاتوس اپی لپتیکوس ، احتمال بروز بلوک عصبی – عضلانی جنینی وجود دارد .

یک نکته مهم که وجود دارد این است که : متخصص بیهوشی می تواند علاوه بر مخدر ، داروهای اضافی مثل بنزودیازپین ها و ضد استفراغ ها را هم تجویز کند . اما این کار بطور معمول بعد از زایمان نوزاد و بستن کلمپ بند ناف صورت می گیرد .

بیحسی اسپاینال :

شایع ترین تکنیک برای بیحسی ناحیه ای در سزارین است . اما با این روش ، افت فشار مادری شایع تر بوده و نسبت به بیحسی اپیدورال با بیحسی اسپاینال شدیدتر می باشد زیرا شروع سمپاتکتومی سریع تر است .

 

راهکارهای درمانی قبل از اسپاینال : مایع درمانی – پرهیز از فشرده شدن آئورت و وناکاوا بوسیله پوزیشن لترال و یا حرکت رحم به سمت چپ – استفاده از افدرین حتی بعنوان یک اقدام پیشگیرانه

بیحسی اپیدورال :

در بیماران با عدم تحمل بروز ناگهانی سمپاتکتومی و یا برخر بیماران مبتلا به بیماری قلبی این روش ایده آل می باشد که در آن متخصص بیهوشی تلاش می کند بیحسی را از سطح T4 تا ساکروم ایجاد کند .

[ دوشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۸۹ ] [ 9:27 ] [ راضیه تاتوره ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

سلام. به وبلاگ آنستزیا خوش آمدید.بعضی از دوستان از ما انتقاد میکنند که اسم وبلاگ با موضوعات درج شده در آن هم خوانی ندارند که باید بگم وبلاگ ما عمومیه و ممکن هم مطالب علمی قرار بدیم و هم...
امیدوارم از مطالب موجود بهره ببرید.
مدیر وبلاگ
امکانات وب


تبادل لینک